Způsoby léčby helmintiázy u lidí

Červi u dospělých jsou mnohem častější, než by se mohlo zdát. Oni a jejich odpadní produkty způsobují značné poškození zdraví a mohou vyvolat vznik různých onemocnění.

pilulky proti červům

Způsoby, jak se problému zbavit

Můžete odstranit červy z lidského těla pomocí léků nebo doma pomocí lidových prostředků. Každá z metod má své výhody a nevýhody. Například různé tablety a suspenze jsou schopny zaručit rychlé dosažení požadovaného výsledku, ale ve svém složení obsahují toxické látky. Lidové recepty mají mírnější typ působení, ale jsou méně účinné a proces léčby někdy trvá déle než jeden týden.

Lékařské metody léčby

Antihelmintické tablety vám pomohou rychle se zbavit červů. Jsou vysoce účinné, ale takové léky lze užívat pouze po konzultaci s lékařem. To je způsobeno skutečností, že působením většiny tablet je možné z těla odstranit pouze jeden druh červů. Chcete-li to určit, budete muset projít speciálními testy.

1. Škrkavky a hlístice

Do této skupiny parazitů patří toxocara, bičíkovci, ale i známí červci a škrkavky. K jejich odstranění existuje mnoho léků ve formě tablet nebo suspenzí.

 • Albendazolové léky.
 • Tablety z červů tohoto typu mohou obsahovat levamisol jako účinnou látku.
 • Mebendazol je schopen odstranit škrkavky z těla.
 • Vysokou účinnost při léčbě dospělého člověka vykazují tablety na bázi pyrantel pamoátu.
 • Neméně účinné jsou léky na bázi pirvinium embonátu.
 • Piperazin a karbendanzym jsou také schopny odstranit červy z těla.

Škrkavky u lidí se mohou usadit i mimo střeva. Pak se používají úplně jiné pilulky.

Ve většině případů výše uvedené tablety působí pouze na dospělé parazity. K jejich úplnému odstranění z těla a zabránění opětovné infekci je proto po dvou týdnech od zahájení léčby nutné znovu užívat léky. V tomto případě je velmi důležité dodržovat dávky uvedené v pokynech, protože anthelmintické tablety mají poměrně vysokou toxicitu.

Někdy jsou potřeba některé další procedury: použití projímadla nebo použití klystýru.

2. Jak se zbavit tasemnic

Tato skupina zahrnuje taeniasis, echinokokózu, coenurosis, taeniasis, sparganosis, diphyllobotriasis, alveokococosis, hymenolepiasis, a tak dále.

Chcete-li je odstranit z těla dospělého, je nejlepší použít tablety na červy na základě:

 • Niclosamid.
 • albendazol.
 • melacrin.

3. Zbavte se plochých červů

Do této skupiny červů patří motolice kopinatá, motolice čínská, motolice plicní, motolice jaterní, motolice kočičí. Přípravky na ploché červy by měl předepsat odborník.

Léčba lidovými metodami

Často se lidé nechtějí zbavit červů pomocí léků a používají různé domácí léčby. Lidové léky jsou obvykle méně účinné, ale nemají silný toxický účinek. Kromě toho jsou schopni eliminovat pouze dospělé červy. A to znamená, že brzy se larvy v lidském těle mohou vylíhnout a problém se obnoví.

S červy doma můžete zacházet různými způsoby, takže zvažte několik nejběžnějších.

 1. Je nutné nakrájet hlavu česneku nebo cibule, nalít sklenici studené vody a nechat přes noc vařit. Červi se můžete zbavit tím, že výsledný nálev vypijete ráno na lačný žaludek. To by mělo být provedeno po malých doušcích. Před použitím je lepší nálev scedit. Je možné použít i česnekovou vodu ve formě klystýru, který se provádí v noci.
 2. Bylinná infuze. Pro jeho přípravu smíchejte prášky z dýňových semínek a hořkých listů pelyňku v poměru 1: 1 a nasypte je do 0, 3l láhve. Poté nalijte vodku až po samý vrchol a pevně zavřete víko. Výrobek by měl být udržován v teple nebo na slunci. Zároveň je důležité ji pravidelně protřepávat. Takto doma připravený lék je připraven k použití za týden. Užívejte dvakrát denně půl hodiny před jídlem (oběd a večeře). Dávka potřebná k zbavení se parazitů je 50 gramů najednou.
 3. Lidové prostředky mohou také pomoci odstranit pásku a kulaté červy. Chcete-li to provést, na lačný žaludek musíte denně sníst alespoň dvě jádra vlašských ořechů.
 4. dýňová semínka a tansy na odčervení
 5. Červy můžete porazit i doma pomocí klystýru. Chcete-li ji připravit, měli byste udělat kaši z česneku nebo cibule a nasekat trávu třesavky. 50 gramů výsledné směsi je třeba nalít do 0, 5 litru vroucího mléka. Dále musí být nástroj infuzován po dobu půl hodiny v zabalené formě. Poté se mléko filtruje a používá se jako roztok klystýru. Nejlepší je to udělat v noci.
 6. Složitější způsob, který lidé používají doma, je následující. Je třeba rozdrtit 100 gramů loupaných dýňových semínek na kaši, přidat k nim 2 lžíce medu a půl sklenice vody. Výslednou směs použijte ráno na lačný žaludek. Poté po dobu tří hodin jezte polévkovou lžíci každých 60 minut. Po poslední dávce vypijte projímadlo. Po dalších 1-2 hodinách musíte dát klystýr. V důsledku toho červi v těle umírají a jsou z něj co nejdříve odstraněni.

Drogová prevence výskytu parazitů

Tablety jsou nepochybně velmi účinné proti červům. Ale mnoho lékařů v naší době je proti jejich použití pro preventivní účely. Jediné výjimky jsou, když:

 • u jednoho člena rodiny byli nalezeni červi;
 • v domě jsou zvířata;
 • člověk velmi často přichází do kontaktu se zemí;
 • dítě chodí do školky, školy nebo jiných institucí, kde je velký počet dětí;
 • členové rodiny milují rybaření, lov, aktivní hry na pláži nebo jen tak na čerstvém vzduchu (fotbal, volejbal a podobně).

V takových situacích je pravděpodobnost výskytu červů v těle poměrně vysoká. Jako profylaktický lék se doporučuje užívat lék s pyrantelem, protože postihuje ty skupiny parazitů, které jsou nejčastější.

Obecná preventivní opatření

Pro ty, kteří jsou zvyklí užívat pilulky pouze v případě problému, dodržování několika jednoduchých pravidel pomůže co nejvíce se chránit před výskytem červů:

 1. Dodržujte osobní hygienu, po použití toalety si umyjte ruce.
 2. Zkuste jíst doma. Tady nejde o návštěvy nebo kavárny, ale o mlsání na ulici.
 3. Ovoce, zelenina a bobule by měly být před jídlem důkladně omyty.
 4. Maso a ryby musí být vařené podle všech pravidel. Musí projít tepelným ošetřením kvůli dezinfekci od případných larev helmintů.